Mentoring lub coaching w organizacji
Jeśli:
- przydałoby Ci się wsparcie kogoś doświadczonego w biznesie, kto zrozumie Twoje wyzwania strategiczne, zespołowe, relacyjne, procesowe i będzie potrafił zadać mocne pytania, poszerzać perspektywę, podzielić się własnym doświadczeniem i wesprzeć Twoją sprawczość w oparciu o Twoje zasoby i mocne strony (z opcjonalnym wsparciem badania CliftonStrengths® zwanego testem talentów Gallupa)
- jesteś szefem zespołu i czujesz, że potrzebujesz wsparcia w zarządzaniu ludźmi. Chcesz budować zaangażowany zespół, który osiąga sukces, dajesz z siebie wszystko, a tymczasem spotykasz się z tyloma nieprzyjemnymi niespodziankami…
- przygotowujesz się do nowej roli lub właśnie dostałeś awans i przed Tobą zupełnie nowe wyzwania. Chciałbyś mieć więcej pewności siebie i wypracować strategie jak szybko, komfortowo i autentycznie zbudować swój autorytet w zespole, ustalić priorytety biznesowe i zacząć skutecznie działać w nowej roli
- dostałeś feedback z organizacji i znowu pojawiły się do poprawy obszary, z którymi borykasz się dłuższy czas. Szkolenia nie bardzo pomagają, chciałabyś w końcu poczuć skuteczną zmianę
- jesteś liderem już wiele lat i coraz bardziej zdajesz sobie sprawę, że strategiczne spojrzenie na budowanie Twojej autentycznej, spójnej i wyróżniającej się marki osobistej może zapewnić Ci większy wpływ, a Twojej organizacji rozpoznawalnego lidera
- wiesz dokładnie czego chcesz, ale jakoś nie udaje się tego osiągnąć, chcesz w ciągu kilku spotkań obejrzeć skąd ta niemoc, ustalić co Cię może wesprzeć w działaniu i po prostu zacząć działać zgodnie ze swoim planem
- jako członek zespołu HR/People wspierasz liderów w organizacji w skutecznym rozwoju i szukasz profesjonalnych mentorów/ coachów najlepiej dopasowanych do wyzwań i profilu poszczególnych osób
To dobrze trafiłeś.
Czym się różni coaching od mentoringu?
Zarówno coaching, jak i mentoring to partnerska relacja, której celem jest maksymalizacja potencjału klienta. W najprostszych słowach można też powiedzieć, że to facylitacja zmiany.
Największa różnica między nimi polega na tym, że:
- Coach tak prowadzi klienta, aby on sam odkrył odpowiedzi na nurtujące go pytania
- Mentor, oprócz umiejętnego zadawania pytań i aktywnego słuchania, może podzielić się swoim praktycznym doświadczeniem i podpowiedzieć warte rozważenia rozwiązania.
W praktyce oznacza to, że:
Coach: Nie powie Ci co trzeba zrobić, nie będzie dawał rad. Pomoże za to zdefiniować na czym tak naprawdę polega Twoje wyzwanie (często jest ono dużo szersze lub inne niż pierwotnie określone), zada mocne pytania, żeby dojść do sedna i poszerzyć perspektywę. Pomoże Ci odkryć i przepracować pytaniami bariery dojścia do celu. Dzięki temu sam ułożysz optymalny dla siebie plan działania.
Mentor: Zapyta o wyzwania i pomoże je dookreślić, wspólnie z Tobą ustali plan działania. Pomoże nazwać lub odkryć Twoje mocne strony i kompetencje, które warto rozwinąć. W przeciwieństwie do coacha, mentor podzieli się swoim praktycznym doświadczeniem, wesprze adekwatną inspiracją i rozumiejąc Twoją rzeczywistość biznesową pomoże wypracować najlepsze rozwiązania. O mentorze czasem mówi się, że to Coach+.
Jakie są korzyści dla mentee i organizacji?
Mentor pomoże Ci:
- Dojść do sedna problemu, zdefiniować cel i plan działania
- Zobaczyć więcej możliwych ścieżek i rozwiązań dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem
- Wzmocnić Twoją pewność siebie, uświadomić i lepiej wykorzystać talenty/ mocne strony
- W szczerej, zaufanej relacji przyjrzeć się barierom oraz towarzyszyć w ich skutecznym rozbrajaniu
- Szybciej i bardziej świadomie osiągnąć to, do czego zmierzasz
Badania potwierdzają, że:
91%
pracowników
Posiadających mentora deklaruje większą satysfakcję z pracy
(CNBC and Survey Monkey)
87%
mentee
Dzięki mentoringowi czuje wzmocnienie i większą pewność siebie
(Moving Ahead)
5x
szybciej
Awansowali pracownicy, którzy mieli mentora
(Gartner)
Beneficjentem mentoringu jest też organizacja. Do podstawowych korzyści należą:
- Zwiększenie skuteczności biznesowej menadżera poprzez wsparcie go m.in. w rozwiązaniu problemów biznesowych, sytuacjach konfliktowych, zarządzaniu zespołem, własnej efektywności. Badania mówią o zwiększeniu efektywności pracowników dzięki mentoringowi o 29%. (National Mentoring Day)
- Wzmocnienie zaangażowania i motywacji pracownika do działania poprzez wsparcie empatyczne i wzmocnienie jego potencjału. Mentoring pozwala zwiększyć satysfakcję pracowników o 35%. (Art of Mentoring)
- Ułatwienie i przyspieszenie procesu wdrożenia pracowników w nowe role i obowiązki przez dzielenie się doświadczeniem i sprawdzonymi praktykami.
- Lepsze planowanie sukcesji przez poznanie aspiracji i zdefiniowanie potencjału pracownika oraz przygotowanie go do nowej roli.
- Budowanie nastawienia na rozwój i ciągłe uczenie się – kluczowe w tak dynamicznych czasach.
- Zwiększenie lojalności wobec firmy umożliwiającej skuteczny proces rozwojowy. Mentoring zmniejsza rotację nawet o 59%. (Art of Mentoring)
Jak przebiega proces mentoringowy/coachingowy w organizacji?
- Zazwyczaj najpierw poznajemy się z zespołem HR/ People Development, żeby ustalić jakie są potrzeby menadżera, na ile mój profil byłby adekwatnym wyborem i jak może wyglądać współpraca
- Z menadżerem zaczynamy od krótkiej, około 30 min. sesji zerowej, na której Ty opowiadasz w czym potrzebowałbyś wsparcia, a ja czy i jak mogę Ci pomóc. Sprawdzamy nie tylko „dopasowanie” merytoryczne, ale też tzw. chemię. Profesjonalny mentor może pracować z każdym, ale nadawanie na tych samych falach pomaga szybciej zbudować relację, która jest podstawą efektywnego procesu mentoringowego i coachingowego.
- Na pierwszej sesji spotykamy się zwykle trójstronnie w gronie: menadżer, jego/ jej przełożony i mentor. Zaczynamy od doprecyzowania celu i określenia mierzalnych efektów. Podczas pierwszej sesji dopytuję też o Twój styl pracy i omawiamy zasady kontraktu/ współpracy między nami. Powstaje Twój indywidualny plan na proces mentoringowy/ coachinowy, w którym precyzyjnie określony jest cel, obszary do rozwoju i oczekiwane efekty.
- Dalej pracujemy ze sobą przez kilka miesięcy. Spotykamy się co 2-3 tygodnie, pomiędzy sesjami często jest coś do przetestowania czy przemyślenia. Każda sesja jest sprofilowana pod Twoje potrzeby i wyzwania, Twoją rzeczywistość. Czasem zanim przejdziemy do biznesu, potrzebujesz upuszczenia pary, empatii, uważnej obecności – i to jest ok! W mentoringu jest przestrzeń i na twardy konkret biznesowy, i na emocje. To właśnie praca na obu płaszczyznach równocześnie daje najlepsze efekty.
- Jeśli masz, lub chcesz zrobić badanie CliftonStrengths® zwane testem talentów Gallupa, w ramach procesu odbywa się sesja Twoich mocnych stron.
- Dobra relacja oparta jest na wzajemnym feedbacku, więc rozmawiamy szczerze o tym co w naszej współpracy wspiera postępy, a co warto byłoby wzmocnić czy zmienić. W trakcie procesu sprawdzamy jak wygląda realizacja celu, co przyspiesza, a co blokuje progres, optymalizujemy narzędzia i sposób pracy tak, żebyś osiągnął to, na czym Ci zależy.
- Ostatnia sesja to podsumowanie przebytej drogi, przyjrzenie się temu co odkryłeś o sobie, w czym jesteś silniejszy i przede wszystkim – na ile osiągnąłeś swoje cele. Po omówieniu całości (i zwykle celebrowaniu 😊) powstaje dla Ciebie i przełożonego raport podsumowujący proces mentoringowy/ coachingowy.
Zobacz co o współpracy ze mną mówią klienci
Szukasz wsparcia w skutecznym rozwoju biznesowym?
Porozmawiajmy
Zadzwoń 601 996 179 lub napisz consulting@AgataRybarska.com. Przyjrzymy się Twoim potrzebom i zobaczymy jak mogę Cię wesprzeć.