Mentoring lub sparing indywidualnie
Jeśli:
- potrzebujesz zmiany w życiu zawodowym, ale nie jesteś pewien jak się do niej zabrać. Chcesz przyjrzeć się swoim mocnym stronom i dotychczasowym doświadczeniom, zdefiniować możliwości, wybrać kierunek, ustalić dokładnie plan działania i działać!
- chciałbyś spójnie i autentycznie budować swoją markę osobistą, potrzebujesz strategicznego spojrzenia i ułożenia planu działania offline i komunikacji online, a potem wsparcia w skutecznych działaniach na LinkedIn czy pojawienia się w mediach
- jesteś przedsiębiorcą i przydałby Ci się sparing partner, żeby spojrzeć na Twoją firmę z zewnątrz i określić co dalej rozwijać, co i jak można poprawić, a co warto ograniczyć, żeby generować większe przychody i mniejsze koszty, na nowo poukładać role w zespole lub zastanowić się nad strategią pozyskania nowych klientów
- jako szef nie masz w gruncie rzeczy dość samotnie, czasem chciałabyś po prostu szczerze porozmawiać o biznesie z kimś, kto rozumie Twoją rzeczywistość, albo o kłębiących się w głowie myślach, chcesz omówić kierunki rozwoju firmy, poszerzyć perspektywę, zainspirować się
- wiesz dokładnie czego chcesz, ale jakoś nie udaje się tego osiągnąć, chcesz w ciągu kilku spotkań obejrzeć skąd ta niemoc, ustalić co Cię może wesprzeć w działaniu i po prostu zacząć działać zgodnie ze swoim planem
To dobrze trafiłeś.
Czym się różni sparing od mentoringu?
Zarówno mentoring, jak i sparing to partnerska relacja, której celem jest wsparcie klienta w jego wyzwaniach biznesowych. Aby to było skuteczne mentor/sparing partner powinien mieć praktyczne doświadczenie w biznesie adekwatne do wyzwań klienta oraz dobry warsztat coachingowy.
Największa różnica między nimi polega na tym, że:
- Sparing partner uważnie słucha, dopytuje i wspiera w znalezieniu rozwiązań z wykorzystaniem swojego doświadczenia w bieżących wyzwaniach (bez jednego konkretnego celu na proces)
- Mentor wspiera zwykle w procesie rozwojowym o określonym celu. W mentoringu precyzyjnie definiujemy oczekiwany efekt i dążymy do jego osiągnięcia dzięki cyklicznym spotkaniom i pracy pomiędzy sesjami.
Jakie mogę mieć z tego korzyści?
Według badań z rynku amerykańskiego 75% osób pracujących chciałoby mieć mentora, choć tylko 37% go posiada (The truth about mentors, Olivet Nazarene University, 2019). Korzyści, o których najczęściej mówią badania i moi klienci to:
- Precyzyjne uchwycenie sedna problemu, dobre zdefiniowanie celu, obszarów do rozwoju i plan działania
- Poszerzenie perspektywy, większa ilość możliwych ścieżek i rozwiązań dzięki połączeniu Twojej wiedzy i doświadczenia oraz praktyki mentora/ sparing partnera
- Wzmocnienie Twojej pewności siebie, uświadomienie i lepsze wykorzystanie talentów/ mocnych stron
- W szczerej, zaufanej relacji przyjrzenie się barierom oraz towarzyszenie w ich skutecznym rozbrajaniu
- Szybsze i bardziej świadomie osiągniecie to, do czego zmierzasz
- Znaczące zredukowanie tzw. „samotności szefa”
Jak przebiega proces mentoringowy i sparing biznesowy?
- Zwykle zaczynamy od krótkiej, około 30 min. sesji zerowej, na której Ty opowiadasz w czym potrzebowałbyś wsparcia, a ja czy i jak mogę Ci pomóc. Sprawdzamy nie tylko „dopasowanie” merytoryczne, ale też tzw. chemię. Profesjonalny mentor / sparing partner może pracować z każdym, ale nadawanie na tych samych falach pomaga szybciej zbudować relację, która jest podstawą efektywnego procesu mentoringowego. W sparingu szczególnie ważne jest sprawdzenie adekwatności merytorycznej.
- W mentoringu na pierwszej sesji zaczynamy od doprecyzowania celu i określenia mierzalnych efektów. Podczas pierwszej sesji dopytuję też o Twój styl pracy i omawiamy zasady kontraktu/ współpracy między nami. W sparingu na początek wprowadzasz mnie w swój biznesowy świat, czasem opowiadasz, czasem coś przesyłasz w ramach onboardingu.
- Dalej pracujemy ze sobą zwykle przez kilka miesięcy w procesie mentoringowym nad osiągnięciem konkretnego celu lub tyle, ile potrzebujesz w sparingu nad bieżącymi wyzwaniami. Spotykamy się co 2-3 tygodnie, pomiędzy sesjami często jest coś do przetestowania czy przemyślenia. Każda sesja jest sprofilowana pod Twoje potrzeby i wyzwania, Twoją rzeczywistość. Czasem zanim przejdziemy do biznesu, potrzebujesz upuszczenia pary, empatii, uważnej obecności – i to jest ok! W mentoringu i sparingu jest przestrzeń i na twardy konkret biznesowy, i na emocje. To właśnie praca na obu płaszczyznach równocześnie daje najlepsze efekty.
- Dobra relacja oparta jest na wzajemnym feedbacku, więc rozmawiamy szczerze o tym co w naszej współpracy wspiera postępy, a co warto byłoby wzmocnić czy zmienić. W trakcie procesu sprawdzamy jak wygląda realizacja celu, co przyspiesza, a co blokuje progres, optymalizujemy narzędzia i sposób pracy tak, żebyś osiągnął to, na czym Ci zależy.
- Ostatnia sesja to podsumowanie przebytej drogi, przyjrzenie się temu co odkryłeś o sobie, w czym jesteś silniejszy i przede wszystkim – na ile osiągnąłeś swoje cele. Zwykle też dajemy sobie wzajemny feedback i wspólnie celebrujemy Twoje sukcesy.
Zobacz co o współpracy ze mną mówią klienci

Szukasz wsparcia w skutecznym rozwoju biznesowym?
Porozmawiajmy
Zadzwoń 601 996 179 lub napisz consulting@AgataRybarska.com. Przyjrzymy się Twoim potrzebom i zobaczymy jak mogę Cię wesprzeć.